Connect with us

Technológia a veda

Je Oneplus Nord nový flagship killer?

Publikované

dňa

oneplus nord

Stúpajúce ceny vlajkových lodí nútia zákazníkov pozerať sa po alternatívach s porovnateľným výkonom za nižšiu cenu. Práve preto vstupuje Oneplus do boja s novým modelom Nord.

Firma Oneplus vybudovala svoj brand na takzvaných “flagship killers”. Špecifická kategória smartfónov sa vyznačuje výkonnou výbavou za nízku cenu. Typickým predstaviteľom tejto kategórie sa stal pocophone f1, ktorý ponúkol výkonný snapdragon 845 v lacnom tele. Cena bola oproti niektorým vlajkám tretinová a preto si poco f1 vybudoval za krátky čas veľkú fanbase. Je Oneplus Nord zabijak v prestrojení alebo len stredná trieda v dobrom prevedení? 

Problém so zabijakmi:

Zmena priemernej ceny oneplus v porovnaní so Samsungom a Apple. Zdroj:medium.com


Najväčší problém pre výrobcov, ako je Oneplus, sú marže, ktoré sa väčšinou pohybujú v pár percentách. Napríklad profit pri predaji jedného smartfónu sa pre čínske Xiaomi pohybuje približne na úrovni 5%. Xiaomi má však veľký ekosystém aplikácii, ktorý následne zarába peniaze. Oneplus však takýto masívny ekosystém nemá, a preto musel postupne zvyšovať cenu smartfónov. Tohtoročný Oneplus 8 pro stojí až 900 eur, pričom cena zariadení sa bude do budúcnosti pravdepodobne zvyšovať. 
Zaujímavé video k téme má aj kanál techaltar:

Nespokojná fanbase a veľká príležitosť: 

Hlad po killeroch a strednej triede sa nezmenšuje. Práve naopak. Stúpajúce ceny vlajkových lodí nútia zákazníkov pozerať sa po alternatívach s porovnateľným výkonom za nižšiu cenu. Práve preto vstupuje oneplus do boja s novým modelom Oneplus Nord, ktorý sa snaží uspokojiť nadšencov značky a zároveň prilákať nových zákazníkov, ktorí hľadajú kvalitný smartfón za primeranú cenu. 

Ako je na tom Oneplus Nord so špecifikáciami?

Oneplus šetril tam, kde sa dalo a naopak pridal do oblastí, ktoré sú pre bežného používateľa najdôležitejšie. 

Procesor: 

Jedna z najdrahších položiek pre výrobcov smartfónov je procesor. Qualcomm dlhodobo nemá veľkú konkurenciu na poli mobilných čipov a každým rokom ceny svojich procesorov zvyšuje. Oneplus sa rozhodol pre menej výkonný 765G, ktorý má v sebe stále dostatočný výkon na všetky aplikácie a občasný gaming. Takisto obsahuje 5G modem, ktorý však na Slovensku zatiaľ nevyužijete. 

Systém: 

Jedným z najväčších lákadiel, ktoré oneplus ponúka, je čistý a vyladený systém Android 10 s nadstavbou Oxygen OS. Dlhodobým problémom smartfónov je práve bloatware, ktorý výrobcovia predinštalujú a vo väčšine prípadov sa nedá vymazať. Oneplus udržuje svoj systém čistý a veľa  priaznivcov si značku obľúbilo práve kvôli softvéru. 

Pamäť a fotoaparát:  

Pamäť RAM má veľkosť až 12GB. To znamená, že smartfón nebude spomalený ani pri otvorení väčšieho množstva aplikácii. Dôležité sú samozrejme aj fotky, ktoré pomáha spracovať hlavný senzor IMX 586 a ďalšie senzory (8 Mpx ultraširokouhlý senzor, 5 Mpx makro senzor a 2 Mpx), ktoré nie je až tak dôležité spomínať, nakoľko finálnu kvalitu fotiek aj tak uvidíme v recenziách, ktoré by mali vyjsť o pár dní. Dôležité je, že Oneplus nešetrí v tejto oblasti a môžete očakávať kvalitné snímky a videá. 

Spracovanie a feel:

To, čo je na konci dňa dôležité, je celkový pocit, ktorý smartfón ponúka. Oneplus Nord má kvalitné spracovanie a hlavne rýchle nabíjanie, pomocou ktorého nabijete batériu z nuly na 70 % za 30 minút. K tomu má 90 hz displej, ktorý bude vyzerať veľmi dobre pri konzumovaní obsahu. Viete si zároveň aj dokúpiť novébezdrôtové slúchadlá oneplus buds, ktoré svojou kvalitou dorovnávajú apple airpods.   
Prvé dojmy:

Návrat flagship killerov?

Na návrat zabijakov to nevyzerá. Oneplus však zrejme nechce úplne opustiť jadro fanúšikov a preto sa rozhodol zostaviť “balíček”, ktorý nie je výnimočný v nijakej oblasti, ale ako celok tvorí kvalitnú zostavu za veľmi príjemnú cenu 409 eur. 
Éra killerov sa možno končí, tešiť sa však môžeme na akčnejšiu strednú triedu, ktorá funkcionalitou do veľkej miery nahradí vlajkové lode ostatných výrobcov. 

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber