Connect with us

Auto Moto

Tesla bude možno licencovať niektoré zo svojich technológií ostatným výrobcom

Publikované

dňa

Tesla

Elon Musk nedávno informoval na svojom twitteriovom účte o možnosti licencovania softvéru, resp. predaja batérií ostatným výrobcom automobilov. Napísal pritom, že cieľom Tesly je akcelerovať prechod k udržateľnej energii a nie zničiť konkurenciu.

Ponuka, ktorá sa neodmieta:
Elon Musk informoval na svojom Twitteri o ponuke pre ostatné automobilky, ktoré sa snažia dobehnúť Teslu v súťaži o elektromobilové prvenstvo. Štedrá ponuka zahŕňa aj autopilota a využitie superchargerov pre elektromobily iných značiek.


Tesla je momentálne technologicky líder:
V súčasnosti automobilky masívne investujú do vývoja a rozširovania vlastných výrobných kapacít, ale o technológie Tesly určite budú mať záujem. Odhaduje sa, že technologicky majú autá Tesly asi 7-ročný náskok pred vozidlami ostatných značiek.
Volkswagen je jeden z možných záujemcov:

Z “veľkých hráčov” by o túto ponuku mohol mať záujem napríklad Volkswagen. Firma mala v minulosti obrovskú kauzu dieselgate, pri ktorej automobilka upravila softvér vo svojich autách, aby automaticky znižoval emisie pri laboratórnych a emisných kontrolách. 
Volkswagen začal po kauze prudko investovať do výskumu a vývoju elektromobilov. Dôvodom premeny automobilky sú aj tvrdé štandardy na emisie v Európskej Únii, ktoré začali platiť tento rok. Pre porovnanie – Volkswagen má ambíciu vyrobiť za jeden rok 4-násobne viac vozidiel, ako Tesla vyrobila doteraz. Dôležité je pritom, ako rýchlo dokáže Volkswagen škálovať výrobu elektromobilov, nakoľko Tesla prudko posilňuje svoje kapacity po celom svete. Volkswagen má však dlhodobo problémy zarábať na elektromobiloch, pri ktorých je výroba batérií veľmi drahá a náročná.  Tesla je jediná automobilka, ktorá prerazila technologickú bariéru a vďaka vertikálnej integrácii a škálovateľnej ekonomike dokázala znížiť výrobnú cenu batérii na minimum. 
Dá sa preto predpokladať, že s cieľom znížiť ceny na vývoj, bude Volkswagen ochotný niektoré technológie kúpiť, respektíve platiť za licencie, ktoré Tesla ponúka. 

 
 

Čítať viac
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Hyundai predstavil svoj plán na prechod k elektromobilom-Ready | BrainON.sk

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber