Connect with us

Technológia a veda

Čo prinesie Ampere a aká drahá bude RTX 3090?

Publikované

dňa

ampere

Ostáva už iba mesiac a pol do ohlásenia nových RTX kariet od NVidie. Firma, po relatívne neúspešnej RTX 20 sérii, po dlhom čase prinesie skutočne revolučné produkty. Ampere séria má byť pritom veľkým krokom dopredu nielen pre hráčov, ale aj pre samotných vývojárov hier a tvorcov videí. 

Základné info o Ampere:
  • Ampere bude mix 7nm a 8nm kariet
  • Predpokladá sa, že na drahšom 7nm procese budú vyrobené RTX 3080 a potenciálne RTX 3090 karty(premenovaná TI séria), pričom lacnejší 8nm Samsung EUV proces bude použitý na nižšie rady
  • Ampere by mal byť veľkým krokom vpred, čo sa týka ray tracingu
  • Cena Ampere bude opäť o niečo vyššia ako predchádzajúca séria
Výkon:

Najjednoduchšie sa výkon celého line-upu odvádza od výkonu najsilenejšieho high-endu zo série. Topom bude pravdepodobne nová RTX 3090, ktorá má byť podľa najoptimistickejších benchmarkov až o 50% rýchlejšia ako RTX 2080ti.

Nvidia-benchmark

Najnovší benchmark 3DMark Time Spy ukazuje “len” 35% navýšenie výkonu oproti 2080ti. Zdroj:videocardz.com


Pravdepodobne bude pravda niekde medzi 50-35 percentami, nakoľko 50% navýšenie výkonu by si vyžiadalo seriózne navýšenie TDP aj napriek tomu, že sa jedná o novší 7nm proces. Na Time Spy benchmarku však vidieť nepretaktovanú a hlavne softwarovo veľmi skorú verziu karty. To znamená s najnovšími updatmi a pretaktovaním sa môžeme tešiť na ~45% navýšenie výkonu v najnovších tituloch.

Prerobená architektúra: 

Ampere bude mať do veľkej miery prerobené SM jadrá(streaming multiprocessors), ktoré sú základným stavebným blokom Nvidia kariet.
Je ťažké určiť o aké modifikácie/upgrady pôjde, ale okrem zlepšenej efektivity, ktorá prirodzene prijde s lepším výrobným procesom môžeme očakávať aj vylepšenia na poli Tensor Cores, ktoré sa používajú na deep learning a RT cores, ktoré spracovávajú Raytracing v hrách. 

nvidia-rtx dizajn

Zmenený bude aj celkový dizajn chladenia. Zdroj:notebookcheck.net


Takisto sa očakáva omnoho väčší počet RT jadier. To znamená, že RTX 3090 bude konečne vhodná na 4K ultra gaming so zapnutým Raytracingom.

Cena a dostupnosť:

Obávam sa, že podobne ako v prípade Pascal kariet, ktorých dostupnosť bola prvé 3 mesiace mizerná, pôjde o nedostatkový tovar. Nvidia sa pravdepodobne poučila od krypto-boomu a bude si dávať pozor na výrobné a distribučné kapacity.
Problémom však budú hlavne výrobné kapacity TSMC, ktoré bude vyrábať čipy pre karty RTX 3090 a RTX 3080. Kapacita je už teraz dosť obmedzená, nakoľko väčšinu kapacity využíva na výrobu procesorov a grafických kariet od AMD.
O nižšie rady sa veľmi neobávam, nakoľko Samsung má obrovské kapacity, ktoré po korone zostali nevyužité. RTX 3090 bude však pravdepodobne veľmi predražená, probližne prvé 4 mesiace. MSRP kariet by sa však malo o niečo zvýšiť prirodzene, pričom najslabšie modely začnú približne na cene 200 eur. Všetko závisí od konkurencie a dostupnosti.

Ide o všetko:

Nvidia má v posledných rokoch dosť veľké problémy. Nejedná sa o finančné problémy, nakoľko má, podobne ako Intel, veľmi veľké množstvo financií k dispozícii.
Ide skôr o inovačný problém. Najväčším zákazníkom pre Nvidiu nie sú hráči ani bežní pužívatelia PC. Najviac peňazí zarába z dátových centier a edge computingu. Väčšina projektov za posledné roky však boli nakoniec dlhodobo neúspešné.
Spomeniem napríklad Teslu, ktorá miesto použitia čipu od Nvidie vyvinula radšej vlastný FSD čip, ktorý údajne prekonáva NVidia čip v efektivite a výkone. Toto tvrdenie sa neskôr ukázalo ako nepravdivé a v skutočnosti bol čip od Nvidie o niečo výkonnejší.
(Je komplikované porovnávať výkon týchto čipov, nakoľko všetko závisí od hardvérovej a softvérovej integrácie automobilky. Nvidia má však mierny náskok v celkovej kapacite čipu.)
Na tom však v konečnom výsledku nezáleží, pretože FSD čip je však vertikálne integrovaný do výrobného procesu, a to znamená výrazné zníženie ceny na výrobu. To znamená, že Tesla ako jeden z popredných inovátorov v “autopilotovaní” nebude do budúcnosti využívať Nvidia čipy. To zabolí. Nvidia sa bude snažiť predávať tieto čipy do budúcnai aj iným automobilkám, ale fakt je taký, že je dosť možné, že ostatné automobilky radšej investujú do lacnejších ARM riešení, ktoré sa v poslednej dobe objavujú na trhu. To znamená nielen obrovskú stratu peňazí, ktoré Nvidia investovala do vývoja a výskumu, ale aj dlhodobý problém do budúcnosti.

 
 

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber