Connect with us

Auto Moto

Drahšie PZP? Možno bude kvôli zmenám v poisťovniach

Publikované

dňa

PZP poistka

Áno, presne tak. Už síce pár rokov počúvame o zdražovaní PZP, to je však skutočne mierne a len v niektorých poisťovniach. Stačí pritom zmeniť poisťovňu a zrazu máte ešte výhodnejšie, ako predtým v starej poisťovni. Drahšie PZP však môže prísť aj na Slovensko, obzvlášť ak sa zavedie zohľadňovanie najazdených km. To už môže pri niektorých vozidlách znamenať výrazné navýšenie.

I keď sa na drahšie PZP stále sťažuje zopár ľudí, musíme si uvedomiť, že v tomto smere ťaháme za ten lepší koniec. Stačí prejsť nielen do Rakúska, ale aj do susednej Českej Republiky, ktorá je nám asi najbližšie aj čo sa týka histórie. A tak zatiaľ čo u nás nie je problém dojednať poistné PZP aj za menej ako 60 eur, čo je približne 1 500 kč, u susedov je to rádovo dvojnásobok.

Nové pravidlá pri PZP?

Postupne sa môže zaviezť ešte okrem rôznych algoritmov, ako sú vek vodiča, miesto bydliska či značka auta, aj nový atribút a tým sú najazdené km za rok. Je totiž veľmi logické, že čím viac auto najazdí km, tým je dlhší čas na ceste a riziko nehody sa jednoducho zvyšuje. To je neodškriepiteľný fakt.
Ak teda pôjdu naše poisťovne cestou, že aktuálne najlacnejšie PZP zostanú rezervované pre tých najmenej km jazdiacich vodičov, už tí, čo najazdia viac ako 5 000 km si tak môžu priplatiť. A to nehovorím o firemných autách s nájazdom cez 30 tisíc km.

PZP poistka

Podľa najazdených km bude aj drahšie PZP


Keďže vieme, ako služby u nás na Slovensku fungujú, bojím sa, že práve toto bude cesta na zohľadnenie km pri PZP. Žiadne zlacnenie pre málo jazdiacich vodičov, ale výraznejšie zdraženie pre tých, čo jazdia viac km. Pritom nápad ako taký s rozdelením platby za PZP podľa najazdených km vôbec nie je zlý. Na Slovensku s tým aktuálne prišla prvá poisťovňa a je dosť možné, že ďalšie ju budú nasledovať.
Kto jednoducho jazdí málo, zaplatí menej ako v súčasnosti. Kto jazdí bežný európsky priemer, zaplatí rovnako a skutočne by si priplatili len tí, čo jazdia nad 30 tisíc km. A ak sa pozrieme do zahraničia, tak zistíme, že ceny PZP sú u nás na takej nízkej úrovni, fyzické osoby neplatia cestnú daň, takže voči zahraničiu sme na tom skutočne omnoho lepšie. Poznám pár prípadov v Rakúsku, kde majitelia rovnakých áut ako na Slovensku platia 12-násobok našej ročnej sadzby. Inými slovami, to čo u nás zaplatí majitelia za PZP za rok, to tam za mesiac. V tomto ohľade už slovenské PZP nakoniec nevyzerá tak zle, čo poviete?

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber