Connect with us

Auto Moto

Oplatí sa čistenie klimatizácie, alebo to je len nástroj servisov ako zarobiť?

Publikované

dňa

klimatizácia

Horúce dni sú azda konečne tu, aj keď vcelku neskoro až v auguste. Nebudeme sa však zaoberať meteorologickými predpoveďami ani ich vývojom, jednoducho horúce dni prichádzajú a ľudia začínajú vo väčšom množstve riešiť klimatizáciu v aute. Ako na čistenie klimatizácie a oplatí sa v prípade už smrdiacej klimatizácie?

Pre dobrú službu klimatizácie musíte spraviť niečo aj vy. Aby nám klimatizácia v aute fungovala čo najldhšie a najlepšie, netreba ju len zapnúť, keď je nám teplo a vypnäť keď sme vypli aj motor. Treba si zapamätať pár pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť odvrátiť servis za drahšie peniaze.

Klimatizacia

Ak sa vám dá, vypnite klimatizáciu ešte pred dojazdom do cieľa


Hlavným pravidlom je vypnutie klimatizácie ešte pred tým, než prídete do cieľa. Nehovorím o vypnutí 15 minút pred cieľom a prísť tam s rovnako spotenou košeľou, ako keby ste tú klimatizáciu ani nezapli. Treba používať rozum. Ak je vonku 35 stupňov, vypnite klimatizáciu pár minút, možno 2 až 3 minúty pred cieľom. Ak je vonku napríklad 25 stupňov, môžete to spraviť skôr, aj 10 minút pred cieľom cesty.

Prečo to robiť?

Dôvodom, prečo to robiť, je vysušenie klimatizačného výparníka, ktorý sa nachádza pod palubnou doskou, v miestach spolu s kúrením a radiátorom. Ak totiž výparník zostane vlhký, tvoria sa na ňom rôzne baktérie, ktoré sú jednak škodlivé a časom zapáchajú. To je práve dôvod zápachu klimatizácie.
A teraz to hlavné, oplatí sa takto smradľavú klimatizáciu čistiť? Nie je na to jednoznačná odpoveď. Existujú totiž finty, ako to vyriešiť. Napríklad čistenie ozónom O3 je veľmi účinné, avšak pozor na rozpustenie dlhovekejších špín, ktoré môžu upchať odtoky kondenzátu a spôsobiť nepríjemne mokrý koberec aj po niekoľkých dňoch bez dažďa. Ak ste teda klimatizáciu nikdy nečistili a zapácha, skontrolujte si po čistení aj samotné odtoky kndenzátu.

Ak to nakoniec nepomôže?

A čo ak samotné čistenie nepomôže? Z vlastnej skúsenosti poviem, že spreje s rôznymi hadičkami fungujú tak na 50 %. Niekedy aj menej. Ak vám totiž čistenie klimatizácie ozónom nepomohlo, bude vás čakať skutočne len nákladné rozobratie palubnej dosky a čistenie mechanicky. To však nechcite robiť, rovnako ako to nikom nezáviďte. Je to strašná práca. Preto ak sa dá, snažte sa klimatizáciu vypínať ešte pred cieľom a možným problémom radšej predísť.

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber