Connect with us

Technológia a veda

RDNA 2 je pre AMD nový začiatok, pre Nvidiu nočná mora

Publikované

dňa

AMD-Navi-RDNA 2

AMD už dva roky buduje hype na svoju Navi 2X kartu, ktorá ma údajne dorovnať top-end karty od Nvidie. Aký bude výkon a aké funkcie dostane nová AMD super karta? Dnes sa pozrieme na všetky informácie z leakov a urobíme pár odhadov o výkone prichádzajúcich RDNA 2 kariet. 

AMD si poslednú dobu naozaj dobre stráži informácie. AIB partnerov informuje len o základných špecifikáciach, aby sa mohli pripraviť, ale veľkú časť špecifikácii, ktoré v minulosti pravidelne unikali na internet nezdieľa. Už z verejne dostupných informácii sa však dajú robiť pomerne presné odhady, a preto som sa rozhodol urobiť základné overview nových RDNA 2 kariet.

NAVI 2X

Najväčšia karta z line-upu nových kariet má kódové označenie Big Navi. Podľa leaknutých špecifikácii by sa malo jednať o 2-krát výkonnejšiu verziu RX 5700Xt. Zatiaľčo RX 5700XT mala dokopy 40Cu’s tak Navi 2X má mať medzi 72-80Cu’s. To znamená, že karta v hrubom výpočtovom výkone cca ±30-50% náskok pred 2080ti a pravdepodobne by sa dostala na úroveň RTX 3080. To je cieľ, ktorý sa AMD snaží dosiahnúť. To či RDNA 2 bude takto dobre škálovať je otázne a bez určitých upgradov v iných oblastiach to určite nepôjde.

Vylepšenia v RDNA 2

RDNA 2 je vylepšená verzia RDNA, ktorá nahradila zastaralú GCN architektúru, čo je nová architektúra, ktorú AMD vytvorilo po GCN. RDNA 2 by mala byť 50% efektívnejšia ako originálna RDNA architektúra v RX 5700. AMD má takisto implementovať určitú formu RT(Raytracing) a vylepšenia sa dočká aj HBC(high bandwidth cache). 

Raytracing

Poďme si to rozobrať. AMD sa narozdiel od Nvidie sústredí skôr na softvérovú implementáciu ako na hardvérovú implementáciu raytracingu. Nvidia sa naopak do veľkej miery sústredila na hardvérovú implementáciu RT. Preto do svojich kariet implementovala RT jadrá s fixnutou funkciou, ktoré sú určené len na samotný Raytracing. V situáciách, keď je náročný raytracing pridaný do hry je to výhodné riešenie, ale akonáhle hra nemá túto funkciu v sebe alebo je zle implementovaná a hráč si ju radšej vypne je tento prístup absolútne neefektívny a vo väčšine hier RT jadrá len zaberajú miesto na čipe.

amd-vision

AMD má odlišný prístup k Raytracingu ako Nvidia. Riešenia na softvérovej úrovni, ktoré prinesie však môžu mať prínos pre veľkú skupinu ľudí. Zdroj:digitaltrends.com


AMD sa pravdepodobne rozhodlo miesto využiť na normálne SM jadrá, aj keď je stále možné, že Raytracing bude implementovaný, aj hardvérovo, aj keď asi v menšej miere, ako pri Nvidia kartách.

Zvyšovanie efektivity
Škálovať RDNA 2 karty nebude jednoduché. AMD má za cieľ zvýšiť efektivitu o 45-50% čo by znamenalo, že Navi 2X by malo TDP na úrovni 300w. To je normálne číslo pri top-end kartách, ale AMD sa môže rozhodnúť kartu pretaktovať, čo môže mať za následok ďalšie zvyšovanie teploty a odberu.
Ak má AMD splniť ciele, ktoré si dalo pred rokom tak budú zlepšenia v efektivite a prevádzkových vlastnostiach kľúčové k odomknutiu plného potenciálu RDNA architektúry. Je dosť možné, že AMD karty budú o dosť efektívnejšie ako AMPERE karty. AMD vsadilo na 7nm+ TSMC proces, zatiaľčo Nvidia bude spoliehať na 8nm Samsung EUV proces. Ten je síce lacnejší, ale porovnateľné horší.
Pamäte a rýchlosti

AMD sa v minulosti dosť hralo s HBM pamäťami. Tie ponúkajú vyššie rýchlosti a do istej miery môžu prispieť k zvýšeniu výkonu v hrách. Je dosť možné, že AMD HBM pamäte pri najvyšších kartách znovu využije. Nevie sa však presne aká verzia HBM pamätí bude použitá, lebo cena HBM pamätí v minulosti bola oproti GDDR6X o dosť vyššia(približne dvojnásobne). Obidve technológie sa však posunuli vo vývoji. Možno použijú nejakú novú verziu GDDR pamätí alebo lacnejšiu verziu HBM. 

Navi možno vráti AMD späť do hry
Navi karty sú vzrušujúce pre mnohých ľudí(vrátane mňa). Už minulý rok sme videli, ako RDNA 1 zmenila stratégiu Nvidie, ktorá zrazu musela vypustiť vylepšené SUPER edície kariet a vo viacerých prípadoch bola nútená znížiť ceny. Pre tvorcov, gamerov a celkovo zákaznikov to bude v prvom rade znamenať, že nové výkonné železo od Nvidie a AMD sa bude predávať za úžasné ceny. 
O týždeň by mohli prísť ďalšie informácie. Pribudnúť by mohli benchmarky a hlbšie technické analýzy samotnej architektúry. Ak to bude stáť za to tak o tom napíšem článok. 🙂 

Zatiaľ si však pozrite môj článok o Ampere.
 

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber