Connect with us

Auto Moto

BMW M5 ako elektromobil s 1000 koňmi?

Publikované

dňa

M5 F90

Znie to ako blbosť? Možno ani nie. Budúca generácia M5 by totiž mohla byť nielen ako plug in hybrid, ale aj ako čistý elektromobil. Pravý superšportový sedan, v ponuke s preplňovanou V8, aby bzučal ako trolejbus? Nuž, ak bude mať cez 1000 koní, asi sa väčšina majiteľov nebude vôbec sťažovať. 

Doteraz poznáme M5ky ako superrýchle sedany. Vždy ich poháňal benzínový motor. Či už mal 6 valcov, V8, V10 s pôvodom z formule, alebo súčasná preplňovaná V8 s 2 turbami, vždy to bolo kladivo na E AMG a RS6. Ale ako elektro?
Zatiaľ čo súčasná generácia len nedávno prekonala facelift, už sa objavili špekulácie, ako bude na tom budúca generácia. Tá by nemala prísť na trh skôr ako v roku 2025, avšak už teraz sa šepká o silnej elektrifikácii. S takmer určitosťou tu budeme mať v ponuke plug in hybrid, s ktorým by nemal byť problém vyhnať výkon nad hodnotu 700 koní. Samozrejmosťou bude pohon všetkých kolies.
M5 F90

3 elektromotory

Avšak to nie je všetko. Nad tým by mala stáť čisto elektrická verzia. Tá by sa mala spoliehať na 3 elektromotory, 2 vzadu a jeden vpredu. Každý by mal byť na úrovni 340 koní. K tomu treba, ale veľkú kapacitu batérie. Tá by mala byť 135 kWh a s palubným napätím 800 V. Podobne ako v Porsche Taycan.

100ka pod 3 sekundy

A čo na to dynamické parametre? Už dnes M5 vo verzii Competition zvládne šprint na 100 km/h za 3,3 sekundy. S výkonom nad 1000 koní a silou elektromotoru z nulových otáčok môžeme očakávať akceleráciu hlboko pod 3 sekundy. Je možnosť, že to bude oscilovať na hodnote okolo 2,7 sekundy. Netreba však zabúdať na vyššiu hmotnosť, ktorú batérie určite prinesú. Čo na to povie ovládateľnosť? Jasnú odpoveď na to zatiaľ nepoznáme. V Mníchove si na to určite postriehnu. Aby nebola M5 len najrýchlejšia v šprinte na rovinke, ale stále priniesla úsmev aj na okreskách, aj keď to nebude jej úplne pravé teritórium.

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber