Connect with us

Technológia a veda

Vedci prišli so zaujímavým zistením. V tomto sa od nás opice vôbec nelíšia

Publikované

dňa

v com sa opice podobaju cloveku

Nie je novinkou, že opice sú považované za veľmi inteligentné a rýchlo učenlivé zvieratá. Mnohé štúdie potvrdzujú, že sú vo viacerých smeroch podobné človeku. Tieto tvory k nám majú však oveľa bližšie, ako ste si možno mysleli. Vedci z UC Berkeley, Harvardskej univerzity a Carnegie Mellon University prišli so zaujímavými zisteniami. 

Skupiny odborníkov porovnávali spôsob myslenia medzi pôvodnými obyvateľmi v amazonskom dažďovom pralese v Bolívii, makakmi a Američanmi v dospelom a predškolskom veku. Výskumu sa zúčastnilo 100 participantov nezávisle na veku, pohlaví a rase. 

Prekvapivé zistenia

Výsledok výskumu ukázal, že opice sú vo veľkej miere schopné usporiadať slová, frázy alebo symboly tak, aby im pomohli rozlúštiť príkazy, pocity a nápady. Spoluautor štúdie Steven Piantadosi, odborný asistent psychológie na UC Berkeley, sa vyjadril, že tento výskum je prvým dôkazom toho, že opice majú rovnaký model myslenia ako ľudia. 
Vedci testovali 10 dospelých Američanov, 50 detí z predškolských a materských škôl, 37 pôvodných obyvateľov z amazonského dažďového pralesa a 3 samcov opice makaka. Všetci účastníci mali za úlohu zapamätať si rôzne symboly a skupiny symbolov v určitom poradí, ako napríklad { ( ) } alebo { [ ] }.

v com sa opice podobaju cloveku

Zdroj: Pexels


Obyvatelia USA a opice používali veľký dotykový monitor. Ak symbol označili správne, počuli “cink”. Pokiaľ vybrali nesprávny symbol, ozval sa bzučiak. Keď sa im podarilo zapamätať si celú skupinu symbolov, ozval sa zvonček. Opice dostali za odmenu občerstvenie a šťavu. 
Pôvodní obyvatelia amazonského pralesa neboli zvyknutí používať moderné technológie. Boli preto testovaní pomocou papierových kartičiek a dostávali slovnú spätnú väzbu. 
Participanti boli ďalej oslovení, aby umiestnili na obrazovke 4 obrázky z rôznych skupín, ktoré boli ukázané v náhodnom poradí. Všetci usporiadali svoje obrázky v rekurzívnych štruktúrach, čo je pozoruhodné. Pôvodní obyvatelia amazonského pralesa, deti a opice, ktorým chýba základné vzdelanie matematiky a prax v čítaní, nikdy predtým neboli vystavení takýmto úlohám. „Tieto výsledky sa zhodujú s nedávnymi zisteniami. Opice sa môžu učiť iné druhy štruktúr nachádzajúcich sa v ľudskej gramatike.“, uviedol Piantadosi.

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber