Connect with us

Auto Moto

Najvýkonnejší naftový štvorvalec má Mercedes-Benz v novom Éčku

Publikované

dňa

Najvýkonnejší naftový štvorvalec

Mercedes-Benz je pre väčšinu z nás značka, pod ktorou si predstavujeme uvoľnenejšiu a komfortnú jazdu, zatiaľ čo výkony očakávame skôr od iných nemeckých automobiliek. Avšak posledné obdobie je práve Mercedes-Benz tou značkou, ktorá nás udivuje nielen celkovým, ale obzvlášť litrovým výkonom svojich áut. Okrem 4,0-litrových V8 zážihových motoroch je tu napríklad reč o štvorvalcoch. Najvýkonnejší naftový štvorvalec má na konte opäť Mercedes-Benz.

Ak ste v minulosti požadovali čo najvyšší litrový výkon, teda najvyšší výkon motora v prepočte na zdvihový objem, z nemeckej trojice vyhrávalo skôr BMW. Avšak čo sa týka posledného obdobia, Mercedes-Benz mu niekoľko prvenstiev ukradol. Keďže BMW využíva pri najvýkonnejších modeloch 4,4-litrovú V8, Mercedes-Benz s 4,0-litrovou V8 a identickými hodnotami výkonu tú bavorskú prekonáva na litrový výkon. V oblasti štvorvalcov je situácia podobná. Najvýkonnejší naftový štvorvalec bude tiež pod trojcípou hviezdou.
Titul najvýkonnejší zážihový štvorvalec drží opäť Mercedes-Benz s jeho motorom v A45 AMG či jeho derivátoch. Aktuálne však „uchmatol“ rekord aj v oblasti vznetových motorov. Najvýkonnejší naftový štvorvalec tak aktuálne kúpite pod kapotou modernizovaného Mercedes-Benz E generácie W213.

Najvýkonnejší naftový štvorvalec

Zdroj: Mercedes-Benz

Vynovený OM654

Najnovší motor generácie OM654 je priam majstrovské dielo. Vyniká v kultivovanosti, spotrebe a aktuálne aj vo výkonových parametroch. Pri verziách označovaných ako 300 d v rôznych modeloch tak nečakajte šesťvalec, ale dvakrát preplňovaný štvorvalec. A práve ten v modernizovanom Ečku disponuje maximálnym výkonom až 265 k, čo je v prepočte na liter zdvihového objemu 132,5 k na jeden liter zdvihového objemu. K tomu krútiaci moment až 550 Nm je taktiež to naj v oblasti dvojlitrového naftového motora.
Pohonná jednotka využíva aj najmodernejšiu generáciu mild-hybridného pohonu, ktorá šetrí palivo a dokáže krátkodobo pridať až 20 koní navrch. Vstrekovací tlak vzrástol na hodnotu 2 700 bar a turbodúchadlá sú chladené vodou samozrejme pre čo najdlhšiu výdrž a optimálne hodnoty. V tejto triede tak ide o rekordéra. S danými výkonovými parametrami jednoducho nepotrebuje zákazník rozmýšľať nad šesťvalcovým motorom, tieto hodnoty totiž dosahovali 3,0-litrového naftové motory len pár rokov dozadu. Čo sa týka životnosti, to ukáže až čas.

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber