Connect with us

Reality

Tokio predstavilo najčistejšie verejné toalety: Do vnútra by však nešiel každý

Publikované

dňa

verejné toalety v Tokiu

Verejné toalety sú miesto, do ktorého by mnohí z nás nevkročili ani pod prísľubom poriadneho obnosu peňazí. Niet sa čomu čudovať, verejné WC sú spájané so smradom, neporiadkom a nie veľmi vábnou hygienou. V Tokiu takýto problém nenájdete. Za všetko môžu nové toalety pre verejnosť, ktoré sa blýskajú čistotou. Majú však jeden háčik.

Tokio nedávno predstavilo nové verejné WC, ktoré má na svedomí architekt Shigeru Ban, ocenený Pritzkerovou cenou. Toalety ponúkajú moderný a nadčasový dizajn a sú ozdobou jedného z miestnych parkov. Majú však jeden háčik – priesvitné steny. 

Netradičný dizajn 

Organizátori projektu považujú priesvitné steny za riešenie problémov všetkých ľudí, ktorí sa boja využívať verejné WC. “Pri vstupe na verejnú toaletu riešime dva problémy. Prvý je ten, či na toalete niekto je. Druhý je hygiena a čistota.” Priesvitné steny sú podľa nich vhodným riešením týchto problémov. Do toaliet môžete jednoducho nakuknúť a presvedčiť sa, že je všetko v poriadku. 


Steny však nie sú priesvitné neustále. Pokiaľ je na toalete voľno, môžete cez steny vidieť do vnútra. Uistíte sa tak, že na toalete nikto nie je a môžete sa presvedčiť, že spĺňajú všetky vaše hygienické požiadavky. Akonáhle dvere niekto zamkne, steny sa stanú neprehliadnými. Počas noci sa rozsvietia a slúžia ako pouličná lampa. 
Rozporuplné reakcie verejnosti
Niektorým ľuďom sa myšlienka priesvitnej toalety nepozdáva. Nedôverujú technológii, ktorá ich má ochrániť pred pohľadmi zvedavcov. “Nie som ochotná riskovať svoje súkromie, pretože niekto chce vytvoriť luxusnú toaletu.”, vyjadrila sa pre denník New York Times spisovateľka a prekladateľka Sachiko Ishikawa.

verejné toalety v Tokiu

Zdroj: Pexels


Priesvitné toalety síce vyvolali rozporuplné reakcie, no musíme uznať, že sa jedná o odvážne a dizajnové dielo. Obyvateľom bude možno ešte chvíľku trvať, pokým si zvyknú na kontroverznú stavbu. Avšak, v porovnaní s klasickými verejnými WC, ktoré nájdete v každom meste, máme jasno v tom, čo by sme si vybrali. Čo poviete na takýto “vynález” vy?

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber