Connect with us

Auto Moto

Záchranárska ulička na diaľnici, viete ako ju tvoriť?

Publikované

dňa

Záchranárska ulička

Od 1. apríla tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona o doprave, ktorá priniesla zmeny aj v oblasti záchranných zložiek. Záchranárska ulička sa dostala do povinnosti, ktorú musíte vy ako vodič pri státí v kolóne na viacpruhovej ceste vytvoriť. Viete však ako na to? Na ktorú stranu pruhu sa posunúť na diaľnici? Poradíme vám.

Záchranárska ulička nie je žiadnou novinkou. Aspoň nie pre vodičov, ktorí pravidelne jazdia do zahraničia, kde je podobný model pri kolóne na diaľnici štandardom niekoľko rokov. Najprv nebol ani v zahraničí zjednotený, avšak dnes už je, a tak sme rovnaký model prebrali aj my na Slovensku.
Počas dôb, keď na Slovensku nič podobné uzákonené nebolo, ste záchranársku uličku na diaľnici nikdy nevideli, vodiči ju totiž vôbec nevytvárali a záchranné zložky tak mali problém dostať sa k miestu nehody. Pri prípadnej záchrane života ide o sekundy, nie o minúty.

Od 1. apríla povinnosť aj v SR

Od 1. apríla 2020 je však záchranárska ulička povinná aj u nás. Ako ju teda vytvoriť? V prvom prípade je radenie na dvojprúdovej ceste. V takomto prípade je to jednoduché, pravý pruh vozidiel ide čo najviac doprava a ľavý čo najviac doľava. Odlišnosť je pri radení na troj a viacprúdovej (Viac u nás našťastie nemáme, to by niektorí vodiči určite zmätkovali.). V takomto prípade vodiči v ľavom pruhu smerujú auto čo najviac doľava a zvyšné pruhy, teda stredný a pravý, smerujú autá čo najviac doprava. Záchranárska ulička tak vzniká medzi ľavým a stredovým pruhom.

Ak máte možnosť, samozrejme si vždy nechajte pred sebou priestor na manévrovanie. Niekedy totiž budete musieť potiahnuť auto dopredu kvôli nezodpovednému vodičovi za vami a práve pár metrov priestoru pred vami to môže uľahčiť. Nebuďte tiež v takomto prípade ignoranti. Ak sa niekto pred vás snaží dostať, nechajte ho ísť, zbytočným blokovaním môžete ubrať čas záchranným zložkám cenné sekundy, ktoré rozhodujú aj o ľudských životoch.
Otestujte si svoje znalosti z pravidiel cestnej premávky tu!

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber