Connect with us

Technológia a veda

Filip Vítek: Dátová analytika sa na Slovensku nedá robiť vo veľkom (Rozhovor, 1. časť)

Publikované

dňa

Filip-Vitek-Rozhovor

Filip Vítek pracuje ako dátový analytik v nemeckej firme TeamViewer, ktorej softvér sa nachádza v 2 miliardách zariadení. Vo voľnom čase tvorí články na vlastnom portáli mocnedata.sk, kde sa snaží vzdelávať verejnosť o dátach a trendoch na Slovensku a v zahraničí. Filip zároveň tvrdí, že analytika sa vo veľkom na Slovensku nedá robiť, a preto sa nakoniec rozhodol odísť do Nemecka. Viac sa dozviete v 1. časti rozhovoru.  

Filip ty sa zaoberáš štatistikou a dátovou analytikou. Skús nám povedať niečo o svojich začiatkoch?

Síce sa živím dátovou analytikou, ale dostal som sa k tomu trošku obkľukou, takže nemám vyštudovanú ani informatiku alebo elektrotechniku. Mám vyštudovanú Fakultu managementu UK. Ale už od začiatku som mal analytiku nejako v područí. Vždy ma zaujímalo, ako sa dá analytika použiť na niečo v praxi. Takže zrazu malo aj to štúdium biznisu v tomto svetle zmysel. V  podstate celý pracovný a študijný život som používal vedomosti z analytiky, matematiky a fyziky na skvalitnenie a zvýšenie úrovne práce s dátami.

Filip-Vitek-Mocnedata

Filip študoval na Fakulte Managementu UK. Ako záverečnú prácu si vybral tému neurónových sietí. Zdroj: twitter.com


Vtipné bolo, že som robil diplomovku na tému neurónových sietí, takže niektorí členovia komisie ani poriadne nevedeli o čom hovorím. V profesiách, v ktorých som sa po škole ocitol, bolo vždy cieľom dávať top manežmentu strategické pohľady z dát. Bolo to v podstate o tom čo máme robiť a prečo to máme robiť.

Ako teraz vyzerá tvoja práca? Ty si mi už predtým spomínal, že pracuješ v TeamVieweri. Ako si kladiete otázky a následne hľadáte riešenia v rámci firmy?
Ten dôvod prečo robím v TeamVieweri a prečo som odišiel do Nemecka bol ten, že som chcel robiť analytiku vo veľkom. Pretože každý hovorí o big data, ale keď sa pozrieš na slovenský trh, tak akonáhle si veľká banka, tak máš možno pár miliónov používateľov. TeamViewer má v počte používateľov veľkosť ako Facebook. Tú aplikáciu používa okolo 2,3 miliardy zariadení. 
To je sieť, s ktorou sa nedá u nás stretnúť. Na tak veľkých dátach si musíš dobre vyberať, čo budeš robiť a ako to budeš robiť. To, čo sa snažíme robiť my je napríklad zistiť, ktoré časti firmy v reportingu nejdú úplne podľa predstáv manažmentu alebo akcionára a potom sa zamýšľať, ako to zlepšiť. Či máme na to dáta, a ak máme dáta či by sme sa vedeli stať uvedomelejšími alebo efektívnejšími, keby sme nastavili nejaký rozhodovací model, alebo podporu pre používateľov.

 

Teamviewer-aplikacia

TeamViewer v minulosti čelil viacerým DoS útokom. Jedna z úloh analytického oddelenia je tieto útoky rýchlo odhaliť a urobiť protiopatrenia. Zdroj:wiki.com

Máme napríklad obchodníkov a vidíme, že sa im nedarí v nejakom regióne, pretože nemajú podchytené správne segmenty a treba im ukázať, akou cestou by mali ísť.  Veľká časť našej práce je aj sledovanie správania našich klientov. TeamViewer je freeemium, tj. môžeš to používať zadarmo, pokiaľ to používaš na svoje súkromné účely. V momente, keď to používaš ako firemný softvér, mal by si si kúpiť licenciu.
V rôznych častiach sveta sú ľudia rôzne úprimní v tom na aké účely používajú tento softvér. Takže našou úlohou je odhaľovať vzorce správania. Napríklad 120 microsofťáckych serverov nevyzerá ako súkromné používanie. Takže máme potom nástroje, ako prinútiť daného používateľa, aby dodržiaval pravidlá. Najprv sa snažíme zvoliť miernejšie formy a vyzývame používateľov, aby si kúpili licenciu, pri niektorých sme však nútení zablokovať softvér, aby to nemohli ďalej zneužívať.
TeamViewer je firma s relatívne veľkým počtom zamestnancov (cca 1000), akú veľkú časť firmy tvorí analytická časť zamestnancov?
Kým som bol ešte na Slovensku, tak v tomto stredoeurópskom priestore, tá analytika vyzerala dosť lineárne. Čím väčší si chcel byť, tým viac analytikov si mal. Takže ak mala firma milióny klientov, tak mala o niekoľko rád viac analytikov ako firma, ktorá mala desaťtisícky alebo stotisícky klientov. To bolo pre mňa veľkým prekvapením. V zahraničí je škála tak veľká, že ak by ste chceli použiť lineárny prístup, tak by ste museli mať doslova armádu analytikov. U nás sa napríklad stále robí veľa vecí ručne, lebo keď sa povie, že potrebujem urobiť nejaký prediktívny model na určitú situáciu, tak to väčšinou robí človek. 
U nás to samozrejme nie je pri takej veľkosti možné, a preto sa veľa vecí automatizuje. Tým pádom paradoxne niekedy potrebujeme menej ľudí ako stredne veľké firmy v tomto priestore. Pre porovnanie niektoré banky na Slovensku majú okolo 20 rôznych analytikov, u nás bolo obdobie, keď analytiku riešilo 10 ľudí. Bavíme sa o 2 miliónoch klientov banky a približne 2 miliardách klientov TeamVieweru. Ten rozdiel je, teda evidentný. 
Ja som tvoju tvorbu spoznal na blogu mocnedata.sk. Ako to vzniklo a s akými článkami si začínal?
K nápadu blogovania ma priviedol Pavol Suďa, ktorý bol vtedy šéfredaktorom Trendu, ktorý sa mi ozval, že ma pozná a potreboval by niekoho, kto bude písať blogy o dátach a analytike dát. To bolo zhruba 6 rokov dozadu. Najprv som, teda písal pre Trend, potom som mal aj nejakú odnož na SME, ale v istom momente som pochopil, že to nie je to, čo chcem robiť. 
Ja som to v podstate robil pro bono, ale spočiatku som mal zmiešané pocity. Pokladal som si otázky typu: Prečo by som mal robiť blogera? Ja nie som novinár. Preto som mal istú dobu rozpačitý pocit, ale nakoniec sa to rozbehlo a malo to slušnú čítanosť. Mal som aj takú fázu, že som sa hecoval koľko čitateľov to bude mať, ale to ma rýchlo prešlo, pretože ten čas, ktorý tomu musíš venovať, aby boli tie blogy kvalitné, sú desiatky hodín. To je naozaj veľa práce. Potom som si, teda začal dávať otázku, že načo mi to je dobré. Nie je to ani platené a, ani nemám reklamu na tom blogu. Ale bral som to niečo ako službu komunite, že rozdúchavam témy, ktoré nie sú úplne bežné alebo si myslím, že by sa malo o nich hovoriť.  
V istom momente som si povedal, že to nemôžem robiť na nejakom komerčnom médiu. Pretože poprvé čokoľvek, čo napíšem, majú právo redigovať. Povedať, že s tým nesúhlasia. Nerobili to veľmi, mne sa to nestalo, ale je to do určitej miery obmedzujúce. Takisto nemôžeš nič promovať alebo pochváliť, lebo si okamžite v konflikte záujmov. Takže som si povedal, že to radšej chcem robiť na vlastnom portáli a nechal som si nakódiť stránku mocnedata.sk, ktorý má aj anglickú verziu The Mighty Data. Tam som začal tvoriť oveľa slobodnejšie veci. Momentálne tam píšem, pozývam si guest spíkrov alebo guest bloggerov, hlavná idea je v podstate “štegliť” komunitu dátovou analytikou, o ktorej sa u nás veľmi nehovorí.
Rozhovor kvôli dĺžke budeme publikovať postupne, spolu bude mať 3 časti. Články a aktualizácie na našom webe môžete sledovať aj prostredníctvom nášho InstagramuFacebooku

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber