Connect with us

Auto Moto

Peugeot má 210 rokov: Autá však najprv nevyrábal

Publikované

dňa

Peugeot má 210 rokov

Prvý automobil so spaľovacím motorom vyrobil Benz v roku 1886. Peugeot nie je na tom o nič horšie, veď prvé auto, avšak poháňané parou, vyrobil v roku 1889, teda len o 3 roky po Benzovi. Peugeot tak patrí k výrobcom áut, ktorí majú najdlhšiu históriu v nepretržitej výrobe áut na svete. Tušíte však, čo mohol vyrábať pred prvým konštruovaným automobilom?

Prvým počinom Peugeotu v oblasti áut bola trojkolka s pohonom na paru. Už v roku 1891, teda 2 roky po trojkolke, však vyrábal štvorkolesové autá, napríklad Peugeot Typ 3. Motory prakticky preberali od Daimleru. História Peugeotu však začína už v roku 1810. Do registra firiem zapísali firmu Peugeot Freres Aines. O tomto existuje dodnes záznam v registri, a tak je oslava 210 rokov úplne oficiálne a skutočné výročie. Peugeot má 210 rokov a nikto na tom nič nezmení.

Peugeot má 210 rokov

História loga 1/2, Zdroj: Peugeot


Firmu založili na výrobu valcovanej ocele a rôznych druhov oceľových odliatkov. Patrili sem napríklad oceľové drôty a podobne. Neskôr do portfólia pribúdali ďalšie a ďalšie výrobky. Treba spomenúť napríklad žehličky, píly, mlynčeky na kávu alebo šijacie stroje. Neskôr ich doplnili mlynčeky na soľ a korenie, ktoré sú známe dodnes. Až v roku 1882 ich to ťahalo viac k doprave, a tak predstavili svoj prvý jazdný bicykel, ak sa to tak dá nazvať. Velociped Le Grand Bi bol veľmi nezvyčajným kvázi bicyklom, keď predné veľké koleso bolo dvojnásobne väčšie ako to zadné.

Znak leva ešte pred výrobou áut

Ale späť ku značke Peugeot. Tá už v rokoch výroby prvého auta používala typické logo leva, ktoré poznáme aj dnes. Jeho predchodcu si totiž nechali zaregistrovať na úrade už v roku 1858, teda v dobe, keď o výrobe áut ani nepremýšľali. Spoločnosť má v pláne ešte tento rok spraviť niekoľko osláv k výročiu, avšak pandémia koronavírusu ich presunula skôr k online vysielaniu. Kto by to však povedal, že taký nenápadný hráč na automobilovej mape má takúto dlhú históriu, no nie?

Peugeot má 210 rokov

História loga 2/2, Zdroj: Peugeot

Čítať viac
Pridať komentár

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top výber